Yer imlerinizi organize edin

Yer imlerinizi organize edin

Chrome yer imlerini menü içinde gösterin

Yer imlerinizi diğer tarayıcılarda bulunan basit açılır menülerdeki gibi görmek isteyen bir Chrome kullanıcısıysanız Neat Bookmarks (http://git.pcnet.com.tr/gj) uzantısını kurun. Tarayıcınızın araç çubuğuna bir düğme yerleştiren bu eklentiyle, üzerine tıklayıp yer imlerinize ulaşabileceğiniz, dallanıp budaklanan ağaç misali bir menüye kavuşuyorsunuz.

Yer imlerinizin çıktısını alın

Her ihtimale karşı yer imlerinizin fiziksel bir kopyasını saklamak istiyorsanız, bunların çıktısını tıpkı bir HTML dosyası gibi alabilirsiniz. Firefox menüsünden Yer imleri’ne tıklayarak yer imleri kütüphanesini açın ve “İçe aktarma ve yedekleme” menüsünden “HTML olarak dışa aktar…” seçeneğine tıklayarak yer imlerinizi bulunduran bu dosyayı masaüstüne kaydedin. Chrome için Yer imi yöneticisi’nden istediğiniz klasörü seçin ve hemen üstte yer alan Düzenle menüsünden Yer imlerini dışa aktar” komutuna tıklayın. Firefox veya Chrome ile kaydettiğiniz bu dosyayı Internet Explorer’da açın ve Araçlar > Yazdır > Yazdır > Seçenekler sekmesine tıklayın. Daha sonra (Firefox’ta bulunmayan) “Bağlantı tablosu yazdır” seçeneğini işaretleyip son olarak da Yazdır’a tıklayın. Internet Explorer’a ait sık kullanılanların da benzer şekilde çıktısını alabilirsiniz.

Yer imlerini yorumlayıp paylaşın

Kullanışlı ve ücretsiz bir yardımcı araç olan Diigo (www.diigo.com) ile anahtar kelime etiketleriyle sakladığınız sitelere kısa notlar veya açıklamalar ekleyebilirsiniz. Özellikle araştırma projeleri için oldukça faydalı olan bu yöntem sayesinde yer imlerinize düzen kazandırabilirsiniz. Diigo ile web sayfalarının özel bölümlerini öne çıkarabiliyor, sakladığınız içeriği sosyal ağlar üzerinde veya epostayla paylaşabiliyor ve daha sonra tekrar göz atmak için yer imlerinizi “okunmamış” olarak işaretleyebiliyorsunuz. Diigo ile ayrıca diğer kullanıcılar tarafından açık şekilde kaydedilen anekdotlara bakabiliyorsunuz. Internet Explorer, Firefox ve Chrome desteği sunan Diigo, tarayıcınıza bir araç çubuğu ekliyor ve iPhone, iPad, Android desteğine de sahip.

Yer imi araç çubuğunuza daha fazla bağlantı sığdırın

Firefox’un varsayılan arayüzünde yer imi araç çubuğuna eklediğiniz her bir site ismiyle beraber görüntüleniyor ve bu yüzden bu çubuğa çok sayıda site eklemek mümkün olmuyor. Basit ama etkili Roomy Bookmarks Toolbar (http://git.pcnet.com.tr/gk) eklentisi bu problemi linklerin sadece simgelerini görüntüleyerek çözüyor, böylece listeniz ferahlıyor, tek satırda daha fazla yer imine alan açıyor. Sitenin ismini görmek için fare imlecini favicon’un üzerine götürmeniz yeterli. Gerektiğinde araç çubuğuna fazladan satır da ekleyebilirsiniz.

Tüm açık sekmeleri birden imleyin

Tekrar ziyaret etmek istediğiniz siteleri tek tek imlemek yerine bunları açık sekmeler içinde toplu bir şekilde kaydedebilirsiniz. Internet Explorer’da bunu yapmak için Sık Kullanılanlar menüsüne veya düğmesine tıklayın ve “Güncel sekmeleri Sık Kullanılanlara ekle” komutunu seçin. Firefox veya Chrome’da ise bir sekme üzerine sağ tıklayın ve “Tüm sekmeleri yer imlerine ekle” / “Tüm sekmelere yer işareti koy” komutunu seçin. Ayrıca Bookmak All (http://git.pcnet.com.tr/gl) isimli bir Firefox eklentisi de bulunuyor. Bu eklenti, öncesinde bir klasör oluşturma isteğinde bulunmadan sekmelerinizi anında saklıyor.

Yorum yazın