Netgear Arlo Pro VMS4230 Kablosuz HD Kamera Seti

Netgear Arlo Pro VMS4230 Kablosuz HD Kamera Seti

Kurulum ve Mobil Uygulama

Arlo adlı ücretsiz uygulamanın Android ve iOS sürümleri resmi marketlerden indirilebiliyor. İndirip çalıştırınca kurulum başladı. En üstteki kablosuz Arlo satırına tıklayıp devam ettik.

Ağımıza bağlı ve internete erişmiş Arlo baz istasyonuyla aynı Wi-Fi ağa bağlı olan iPhone 6S otomatik olarak baz istasyonu tespit etti ve zaman dilimini seçmemizi istedi.

Baz istasyonuna bir isim vermemiz istendi ve devam edince üyelik planları gösterildi. Ücretsiz planda son yedi günün videoları bulutta saklanıyor ve daha eski olanlar otomatik siliniyor. En fazla beş kamera eklenebiliyor. Yetmez derseniz daha fazla kamera, kayıtlı gün desteği sunan aylık ödemeli paketler var.

Planı seçer seçmez ilk kurulum olduğu için kamera ve baz istasyonlarına yönelik firmware güncellemeleri işaret edildi ve elbette onay verip kurulmalarını bekledik. Sonrasında sistemin yeniden online hale gelmesi birkaç dakika aldı.

Eklenen kamera sayısına bağlı olarak güncel görüntüleri içeren kareler ana ekrana geliyor. Her biri alt kısımda kısayol butonlarına sahip. Sırasıyla bekleme modu, kayıt başlat/durdur, fotoğraf çek, parlaklık kontrolü, mikrofonla ses iletme, sesi dinleme ve tam ekrana geçiş var. Üstteyse sesle aktifleşme, hareketle aktifleşme, kablosuz sinyal gücü, batarya doluluğu, süren kayıt durumları var. Sağ üsttekiler bekleyen kayıt sayısı ve kamera ayarlarına ait linkler.

Kamera ayarlarında devre dışı bırakma, batarya doluluğu, video ve ses ayarları, sabitlerken düşük gecikmeyle görüntüye alma, hareket alıcısı hassasiyet testleri var. Video ve ses ayar menülerine bir sonraki sayfada detaylı bakıyoruz.

İkinci sekmede yapılan fotoğraf ve video kayıtları gün ve gün listeleniyor. Manual yazanlar bizim başlattıklarımız. Eğer hareket ve ses aktivasyonuyla gerçekleşmişse buna ait açıklama görülüyor. İlki fotoğraf, ikincisi video. Herhangi birine tıklayıp akış olarak mobil cihazdan izleyebiliyoruz ve bulut ortamdan geliyor.

Bir videoyu izlerken tam ekrana geçebilir, çimcikle zoom yapabilir, favori olarak seçebilir, sosyal ağlarda vb paylaşabilir, analiz edilmek üzere Netgear firmasına kullanım hakkı verebilir, 7 günden sonra silinmesi durumuna karşı cihaza indirip saklayabilir ya da beğenmediklerinizi birer birer ya da topluca silebilirsiniz.

Beğeni kazanan paylaşım menüsü epey özellikli. Örneğin çekilen videoyu Facebook, YouTube gibi video destekli ağlar üzerinden halka açık ya da özel biçimde yayına almak isterseniz açılan menüde boyut ve süreden kesme seçenekleri geliyor. Bunları seçerseniz video yeniden kodlanıyor ve elde edilen dosya YouTube hesabınıza yükleniyor. Son derece pratik.

Arlo uygulamasının üçüncü sekmesi olan mod ise kameraların aksiyonlarını belirleme şansı veriyor. İlk seçenekte algılama sistemleri devrede, ikincisinde sadece manuel kayıt destekli, üçüncüsüne istenen gün ve saatte aktif, sonuncuda konuma bağlı aktif yani örneğin siz telefonu alıp konumdan ayrılınca kendisi devreye giriyor. Siz geri dönünde tekrar kapanıyor! Son olarak özel bir mod da tanımlayabilirsiniz.

Mobil uygulamanın son sekmesinde sistem geneli için geçerli ayarlar var. Kullanıcı profili, parola değiştirme, üyelik paketini değiştirme, ana ekranda kamera sıralamarını değiştirme ve sistem güncellemeleri kontrolü var.

Eğer cihazda 3DTouch desteği varsa Arlo uygulama kısayoluna sert basınca hızlı menü kullanılarak belirli işlemler kolay biçimde başlatılabiliyor.

Uygulamanın bir diğer özelliği her açış anında parola girmek yerine parmak izi okutabilmek. Bunun için sok sekmedeki ayarlardan TouchID açmalısınız.

Herhangi bir hareket tespit edildiğinde mobil cihazda gelen bildirim bu şekilde beliriyor ve hangi adlı kamera olduğu söyleniyor. İsterseniz e-posta ya da ikisini birden seçebilirsiniz. Son derece kullanışlı ve anlaşılır. Tıklayınca mobil uygulamada son video kayıtlarına gidilebiliyor.

Değerlendirme

Özellikler
Performans
Fiyat

Yorum yazın