Netgear Arlo Pro VMS4230 Kablosuz HD Kamera Seti

Netgear Arlo Pro VMS4230 Kablosuz HD Kamera Seti

Web Arabirimi

İnternet tarayıcınızla arlo.netgear.com adresine girin ve Arlo bulut depolama için belirlediğiniz e-posta ile parolayı girin. Oturum açınca mobil uygulama dışarı atıyor. Aksine mobilde açınca webden atıyor yani aynı anda iki yerden oturum açık tutulamıyor! Tarayıcıda yoksa Flash oynatıcı kurulumu için onay istenecek çünkü videolar bu şekilde izlenebiliyor.

Mobil arabirimden pek farklı değil. Başta aktif kameralar için güncel görüntüler var ve herhangi birine canlı görüntüye geçilebiliyor, kayıt yapılabiliyor. İkinci sekmede önceki kayıtlar var ve hem güne, hem de kameraya göre filtreleme yapılabiliyor. Seçip silmek ya da izlemek mümkün.

Herhangi bir videoyu web arabirimi üzerinden paylaşmak isterseniz bu kez sadece linki kopyalama ve e-posta ile gönderme seçenekleri geliyor yani arlo.netgear.com adresindeki size özel bulut depolama alanında duran videoya ait özel link veriliyor ama unutmayın ki alıcı yedi gün içinde izlemezse silineceği için göremiyor olacak. Paketiniz farklıysa bu süre artabilir.

Üçüncü sekmede zamana göre çalışmasını istersek o zaman günleri ve saatleri seçmemiz gerekiyor. Örneğin mekanda olmadığımıza zamanları ya da sadece gece için aktifleştirebiliriz.

Kayıt modu sürekli aktif olsun derseniz alt menü içinde çok detaylı ince ayarlar var. Modun aktifleşmesi için sistemde yer alan kameralardan gelecek tetiklemenin hareket/ses ya da her ikisi olması sağlanabiliyor. Ardından tetikleme sonrası ne yapılacağı belirlenebiliyor. Normalde hareket bitene kadar video çekilmesi seçili. İsterseniz siren çaldırabilirsiniz. Altta yer alanlarsa mobil cihazda Arlo uygulamasından bildirim almak ve e-posta gönderilmesi. Bağımsız olarak seçim yapabilir ve ek e-posta da girebilirsiniz.

Kamera hareketle tetikleme menüsüne girince bunun ne derece hassas olacağı da seçilebiliyor. Örneğin rüzgardan titreyen bir ağaç dalı bile tetikleme yapıyorsa hassasiyet düşürülebilir. Kamera konumu, görüş açısı belirlendikten sonra bu hassasiyet değerini test edip en uygun değeri belirlemek mantıklı. Sesle tetikleme seçerseniz ki bu genelde ev içi için mantıklı oluyor, benzer biçimde tetikleme için hassasiyet ayarı kameralar için ayrı ayrı düzenlenebiliyor.

Bir sonraki adımda tetikleme sonrası ne olacağı seçilebiliyor demiştik. Mantıklı olan kameranın çekim yapıp delil toplaması ama seçeneklerden varsayılan gelen hareket boyunca seçili kalırsa yerine göre 5 dakikaya kadar aralıksız çekim yapılabilir. Elbette bitmemişse bir kez daha kayda geçecek ama ayrı dosya olarak saklanacak. Diğer seçenekse sadece istenen sürede kayıt.

Aynı zamanda alarm çalmasını da isterseniz ki bu gece uyurken uyandırma amaçlı olabilir, ayarlara girerek süresini ve ses seviyesini belirleyebilirsiniz. Arlo kontrolcü aynı odada ise en yüksek sesi seçmeyin deriz, geçici sağırlık yapabiliyor. Derin uyuyanlar ve diğer odada olanlar deneme yapıp ses seviyesini test etmeli ve sonra seçmeli.

Dördüncü ana sekme olan ayarlar kısmında cihazları gördükten sonra kontrolcüye tıklarsanız USB parmak belleğe ya da diske kayıt seçeneğini açabilirsiniz. Ardından bir sonraki seçenek aktifse boş alan 5 MB altına düşünce eski kayıtların üzerine yazıyor ama şunu unutmamak lazım ki sistem daima buluta gönderiyor ve sadece internet giderse parmak belleğe kaydediyor. En alt seçenekle bellek formatlama ve güvenli biçimde sistemden ayırma mümkün. Formatlamada FAT32 geçerli.

Kameralara ait ayarlara ayrı ayrı bakarsanız devre dışı bırakma, batarya doluluk yüzdesi, bağlantı sinyal gücü, durum LED’i gibi ayarlar var. Alt menülerde video, ses, konumlandırma ve hareket testi de bulunuyor. Kamera konumlandırma modunda gecikme en aza indirilerek böylece en kolay biçimde montaj açısını bulma şansı veriliyor. En fazla 5 dakika sonra devre dışı kalıyor.

Video ayarlarında gece görüş LED’lerini açma/kapama, ters görseli döndürme, çekim yapılacak alana zoom, video kalitesi gibi seçenekler var. Elbette solda en iyi kalitede 600 kbps edecek biçimde 1264 x 738 piksel çözünürlükte 24 fps akıcılığında (gece görüşü 15 fps) çekerken ortada dengeli olarak 640 x 354 piksele (300 kbps) ve en sağda batarya süresini arttıracak biçimde 416 x 258 piksele (200 kbps) iniyor. Video çekim denemeleri yapıp en ideal sonucu bulmak size kalıyor. Netlik yeterliyse batarya süresini korumak adına düşürmek anlamlı gelebilir. H.264 sıkıştırmalı MP4 dosyaları epey az yer kaplıyor.

Benzer biçimde kameralarda ayrı ayrı mikrofon açma/kapama, hoparlör ses seviyesi gibi seçenekler de var. Dış ortamda duran kamerada ortamı dinlemek gereksiz gelebilir ama uzaktaki bahçe kapısına konmuşsa gelenlerle iki yönde sesli görüşme yapma olanağı verebiliyor. Benzer durum ev içinde duran kamerayı kullanarak çocuklarla vb konuşmak için de işe yarayabilir.

Kameraların hareket alıcısının ne derece doğru ayarlandığını test etmek için bu moda girin ve hareket sonrası ön LED’e bakarak algılayıp algılamadığını test edin. Duruma göre hassasiyeti arttırıp azaltarak en ideal sonucu bulmak size kalıyor. Kamerayı 40 metre mesafeye yerleştirince sinyal gücü minimuma düştü ama kesintisiz görüntü ve ses almaya devam edebildik.

Ayarlarda yer alan bir diğer ilgi çekici seçenekse kamera kullanım hakkını diğer arkadaşlara da vermek. Adlarını ve e-postalarını ekleyip davet gönderin. Kabul ederlerse sizin belirlediğiniz izinler çerçevesinde belirlediğiniz kamera ya da baz istasyonlarını kontrol edip görüntü alabilirler. Mobil uygulamalar ve web arabirimi Netgear imzalı ama aynı zamanda diğer platformlar da destekleniyor.

Samsung SmartThings platformu, IFTTT ve Stringify uygulamaları da Arlo Pro kameralara erişebiliyor. Örneğin elimizdeki Arlo kameraların bataryası azalınca IFTTT’nin e-posta gönderip uyarmasını sağlayan tarifleri kolayca ekleyebildik. Diğer seçenekler hareket ve ses hissedilince uyarı alabilmek.

Gündüz çekimleri sırasında renkler yüzde yüz gerçekçi olmasa da olup bitenler net biçimde anlaşılabiliyor ve kayıtlar saat tarih eşliğinde saklandığı için bilgi almak kolaylaşıyor. Yağmurlu ortamda herhangi bir sorun yaşamadık.

Kameraların gündüz ve gece yaptıkları çekimlerde ayarlar içinden video kalitesini değiştirmenin az da olsa fark yarattığını söyleyebiliriz. Hem netlik, hem de dosya boyutu değişiyor ama daha az şarj etmek adına en düşük çözünürlüğü seçmekte sakınca görmedik. Elbette kamera konumu ve izlediğinizin netliği belirleyici olacak. Sadece geniş alanda hareket gözlerken netlik fazlasıyla yeterli. Full HD kalitesi şartsa yeni çıkan Arlo Pro 2 modeline yönelebilirsiniz: www.arlo.com/eu/products/arlo-pro-2/

Arlo ürünleri ülkemizde Tesan tarafından www.hepsiburada.com/netgeararlo adresi üzerinden satışa sunuluyor ve görünüşe bakılırsa yeni seri henüz satışta değil. Arlo serisi kameralar ve kitler premium fiyatla satışa sunuluyor ve bunu anlamak güç değil çünkü günler süren denemeler ve inceleme sırasında son derece memnun kaldık. Basit bir kamera gibi düşünmek doğru olmaz çünkü hayli gelişmiş ve güç tüketimini azaltmaya odaklanan gelişmiş kablosuz kameralar ve 802.11n sınıfı güvenli kablosuz router bir arada sunuluyor. Ek olarak mobil yazılımlar ve web arabirimi hem çok detaylı, hem başarılı. Gerçek anlamda uzun süre test edilip kıvama getirildikten sonra satışa sunulduğu hissediliyor.

Değerlendirme

Özellikler
Performans
Fiyat

Yorum yazın